Średniowieczne poglądy - pochodzenie Brytów

W średniowieczu wszystkie wielkie nacje szukały swoich korzeni u Trojan. Rzeczywiście wiele z nich zostało założonych przez potomków Trosa. Od jego prawnuka Hektora wywodzą się królowie Franków. Eneasz - również prawnuk Trosa - był założycielem Rzymu. Potomkowie Trosa założyli też między innymi Toskanię (Tisciusz) i Lombardię (Longobardus).

Potomkowie Trosa

W tym czasie Brytowie również starali się dotrzeć do swoich trojańskich korzeni, co doprowadziło do tego, że zaczęli się uważać za potomków uciekinierów z Troi.Pochodzenie Brutusa wg źródeł brytyjskichW 1136 roku Geoffrey z Monmouth (w Walii znany jako Gryffyd ap Arthur) napisał dzieło Historia regum Britanniae, które oprócz licznych wyobrażeń autora zawierała też tłumaczenie walijskiego manuskryptu Nenniusza z ok. 937 roku. Geoffrey w swoim tekście wspomina o wielu ważnych wydarzeniach z historii Brytanii, jednak liczne z nich zostały przez niego mocno podkoloryzowane.

Geoffrey opisał, jak kilkadziesiąt lat po upadku Troi, Brutus (Brwth) wywołał udane powstanie Trojańczyków przeciwko Grekom. Jednak z czasem Trojańczycy doszli do wniosku, że jeżeli pozostaną w Grecji to nigdy nie będą bezpieczni. Pożeglowali więc na bezludną wówczas wyspę Leogację. W nocy, którą spędzili w ruinach świątyni, Brutus spotkał się we śnie z boginią Dianą. Powiedziała mu ona by nie tracił nadziei i kontynuował podróż. Miał wypłynąć za słupy Heraklesa (Cieśnina Gibraltarska) by dotrzeć do wielkiej, zielonej wyspy. Tam Trojańczycy będą żyć w szczęściu i pokoju.

W Historia regum Britanniae pojawił się też opis tego jak Brutus ze swoim ludem dopłynął do Brytanii. Tam na brzegach rzeki, wg. Geoffrey'a była to Tamiza, założył stolicę Trinovantum. Autor twierdzi też, że nazwa ta po inwazji rzymskiej została zmieniona na Kaerllud, następnie na Kaerlundein, a wreszcie na Londinium.

Co wiemy o Trinovantczykach?

Lud Trinovantes zamieszkiwał okolice Londynu, jednak nie był on ich stolicą. Podczas nieudanej kampanii Cezara Trinovantczycy stanęli po stronie najeźdźcy. Na początku I wieku n.e. Cunobelinus (szekspirowski Cymbelin) podbił Trinovantów i ustanowił stolicę w Camulodunum (dzisiejszy Colchester). W tych okolicach podczas inwazji rzymskiej miał miejsce szereg bitew. Niedługo późnije Trinovantczycy stali się najbardziej lojalnymi sprzymierzeńcami Rzymian. W Camulodunum budowano Templum Claudii, które zostało, tak jak i reszta miasta, zniszczone podczas powstania Boadicei. Gdy rzymska władza w Brytanii zaczęła się stabilizować Camulodunum zostało mianowane stolicą okręgu (oprócz niego, miano stolicy okręgu, otrzymały też trzy inne miasta). W X wieku miasto zaczęło pełnić funkcję stolicy wschodnioangielskiego terenu Danelaw i było nazywane Colne Ceaster. Wtedy już nie było śladu po ludzie Trinovantes...

Ania Krzyżankowska

Pokrewne tematy

Zanim Klaudiusz podbił Brytanię czyli o nieudanych wyprawach Cezara
Artykuł Ani Krzyżankowskiej poświęcony inwazjom Rzymian na Brytanię.

Fałszywa historia
Artykuł Ani Krzyżankowskiej o fałszowaniu i koloryzowaniu brytyjskiej historii.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Historia Średniowieczne poglądy - pochodzenie Brytów
Loading ...